Terapia - sportowcy
Czym jest psychoterapia? Psychoterapia to metoda leczenia schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki. Oparta jest na regularnych spotkaniach terapeutycznych. Psychoterapia to nie tylko metoda leczenia zaburzeń psychiki. Stosuje się ją również do zmian w strukturze psychicznej i zwiększania potencjału osobowościowego oraz poprawie dobrostanu, rozwoju relacji i umiejętności społecznych. Psychoterapia wpływa na zmianę postawy i zwiększa rozumienie emocji oraz radzenia sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami. Korzystając z psychoterapii, pacjent nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych, a może jedynie odczuwać potrzebę poprawy jakości funkcjonowania psychicznego w swoim życiu prywatnym jak i zawodowym. Psychoterapia może zwiększyć motywację do działania, wzmocnić poczucie skuteczności i wartości, wydobyć pewność siebie, poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie i w kontaktach interpersonalnych. Psychoterapia, poza funkcją uleczającą, pełni rolę wspierającą. Obejmuje cykl spotkań indywidualnych lub grupowych, w zależności od rodzaju terapii.
Psychoterapia i pomoc psychologiczna jest dostępna zarówno stacjonarnie, jak i online.
Sport stawia przed zawodnikami wiele zadań wymagających pokonywania własnych barier. Sportowcy muszą działać szybciej, sprawniej, efektywniej, by móc walczyć o najwyższe cele. Czasem nawet i to nie wystarcza, by odnieść zwycięstwo. Sport staje się coraz bardziej profesjonalny, co oznacza, że czerpie z wiedzy i doświadczenia wielu dziedzin, także psychologii.
Rola psychologa w codziennym treningu każdego sportowca jest ogromna, gdyż jak udowodniły liczne badania, trening mentalny, jest tak samo ważny, jak ten fizyczny, techniczny czy taktyczny. Dlatego właśnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie staje się on powoli obowiązującym standardem.
Psycholog sportowy nie jest potrzebny tylko w momencie kryzysu, by pomóc zawodnikowi, który ma problem, odzyskać równowagę, ale jest potrzebny również na każdym etapie pracy sportowca. Głównym celem psychologa jest dążenie do tego, by z dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego. Przygotowanie zawodnika do zawodów składa się z 4 etapów: przygotowania technicznego, taktycznego, motorycznego i mentalnego. To właśnie za przygotowanie mentalne, pomoc w byciu coraz lepszym sportowcem i zdobywaniu kolejnych szczebli kariery sportowej, godzenia życia prywatnego z obowiązkami i regularnymi treningiem odpowiada psycholog sportowy.
Obszary pracy zawodnika z psychologiem sportu:
- radzenie sobie ze stresem
- budowanie i wzmacnianie pewności siebie
- trening koncentracji
- prawidłowe wyznaczanie celów
- współpraca z innymi zawodnikami i trenerem
- kontrola emocji
- praca nad wewnętrznymi przekonaniami hamującymi zawodnika
- godzenie życia prywatnego z karierą zawodową
- przełamywanie własnych barier
- przygotowanie zawodnika do treningów i zawodów po kontuzji
Masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami:
tel. 91 506 50 00, kom. +48 509 803 115